Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zde se vám pokusím představit nějaké aktivity, kterým se můžete se svým psem věnovat. Užijete si tak oba spoustu legrace, potkáte se se stejně ´potrefenými´ lidmi, ale hlavně vzájemně posílíte vztah pán-pes.

AGILITY

Agility můžete začít dělat prakticky s jakýmkoliv psem. Jedná se o překonávání parkuru složeného z různých překážek ( skočka, dálka, kruh, tunel, áčko ) ve správném pořadí, za co nejkratší čas a bez trestných bodů. Psi tuto disciplínu velmi milují a berou ji vlastně jako hru s páníčkem. Více informací, včetně toho kde začít cvičit, najdete na stránkách klubu agility ( www.klubagility.cz )

TANEC SE PSEM

Jedná se o naučení psa různých prvků ( otočky, válení sudů, slalom mezi nohama...) a ty se pak předvádí na hudbu. V poslední době je tato disciplína také velmi populární. Více informací získáte na stránkách tance se psem www.tanecsepsem.cz .

DOGDANCING

Dogdancing je vlastně to samé jako tanec se psem, akorát že pro objektivnější hodnocní jsou soutěže rozděleny do 3 divizí. Více informací získáte zde: www.dogdancing.wz.cz

DOGTREKKING

Dogtrekking je poměrně mladá kynologická disciplína, avšak získala si dost příznivců. Jedná se v podstatě o extrémní kynologický sport, kdy psovod se psem překonává extrémní vzdálenosti ( většinou kolem 100 km ) v časovém limitu. Zde už je jak na vás, tak na psu, požadovaná určitá fyzická kondice. Výhodné je mít psa většího, který je v postroji a pomáhá vám svým tahem, avšak ani menší psi nejsou na závodech vyjímkou ( kokršpanělé, knírači...dokonce i prařský krysařík). Více informací získáte na www.dogtrekking.info

CANICROSS

Jedná se vlastně o běh se psem v přírodě, přičemž pes je k vám připoután postrojem a pomáhá tahem. Na tento sport jsou vhodní temperamentní psi, spíše většího plemene. Více informací získáte na www.mushing.cz nebo na www.canicross.cz

BIKEJORING

Bikejoring je v podstatě na stejném principu jako canicross, akorát že člověk jede na kolem které je taženo psem.

SKIJORING

Myslím, že všechny už napadne, že při skijoringu tahá pes lyžaře na běžkách. Tyto tři sporty mají hodně společného. Většinou se musheři věnují všem třem a střídají je dle počasí a nálady.  Všeobecně platí, že nejvhodnější jsou temperamentní velcí psi. Pokud se chcete vyhnout problémům s učením psa tahat, pak doporučuji nějaké severské plemeno ( husky, malamut ), kteří mají už tah vrozený. Tyto sporty ( ostatně jako téměř všechny ostatní ) se dají provozovat jak rekreačně, tak na velmi vysoké úrovni. Nepatříte náhodou k těm, co chodí večer či ráno běhat? Opatřete si psího společníka!!!

SPORTOVNÍ VÝCVIK

Je to tzv. klasický výcvik, kdy se pes cvičí podle zkušebních řádů, skládá zkoušky a jezdí na závody. Sportovní výcvik má tři části- poslušnost, obrany a stopy. Nejvíce používaným plemenem je německý ovčák, ovšem dobře se prosazují i belg. ovčáci či jiná služební plemena. Tento výcvik se často může podobat drillu, proto nezapomeňte na pochvaly!! Je také třeba pečlivě vybírat cvičiště-je potřeba aby vývik psa bavil, obrany byly cvičeny formou hry...tento výcvik se provádí na kynologických cvičištích.

ZÁCHRANAŘINA

Tuto velmi záslužnou činnost může provádět prakticky jakýkoliv pes, velkou výhodou je však motivace na hračku či na pamlsky. Také se většinou požaduje základní poslušnost psa, kterou se naučíte na kynologických cvičištích. Jedná se o vyhledávání lidí v různých ´terénech´ ( laviny, sutiny, atd.). Tito psy si musí zvykat na plno zůzných rušivých vlivů, takže i když pak nejsououžíváni v praxi, stávají se z nich velmi bezproblémoví společníci, které jen tak něco ´nezaskočí´. Pokud se chcete věnovat záchranařině,  najděte si nejbližší záchrannou brugádu ve vašem kraji ( www.zachranari.cz )

Další sporty brzy přibydou...